Strony

Kategorie

Czytelnictwo

W listopadzie startuje akcja Czytaj PL 2021!

Tradycyjnie przez cały listopad damy wam dostęp do 12 bestsellerowych książek w formie ebooków i audiobooków do czytania i słuchania całkowicie za darmo.

Czym jest akcja Czytaj PL?

Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR, który znajdować się będzie na koszulkach, stronach internetowych szkół i ich różnych profilach na FB. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć polskie i światowe bestsellery. Kod będzie aktywny od 1 listopada. Czytać i słuchać bestsellerowych książek będzie można przez cały listopad.

Podsumowując pracę biblioteki w roku szkolnym 2020/21 dziękujemy wszystkim czytelnikom: za czytelnictwo.

Książki dla dzieci, DUŻY zestaw, Seria - Zaopiekuj się mną Sosnowiec -  Sprzedajemy.pl

 

Być może zechcecie zajrzeć na takie strony internetowe, które pomogą Wam przypomnieć sobie lektury, obejrzeć ciekawe spektakle teatralne, a może zrobić sobie wirtualną wycieczkę po światowych muzeach ?

www.lektury.gov.pl

www.ninateka.pl.edu

www.kopernik.org.pl

https://vod.tvp.pl  – ekranizacje lektur szkolnych

www.paris10pl/luwr,  ( 10 arcydzieł, których nie możecie przegapić )

Źródłem tych stron jest min. Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Wiersze i  wierszyki – polecamy, posłuchajcie (część I)

Kilka krótkich wierszyków oraz rymowanek czytanych przez znanych aktorów. Świetnie czytane między innymi przez Jerzego Stuhra, Piotra Fronczewskiego wiersze są zabawne i słucha się ich z prawdziwą przyjemnością.

Hanna Niewiadomska

„Kropka” – posłuchaj

„Bąk” – posłuchaj

„Ciasteczka” – posłuchaj

„Fikoły” – posłuchaj

„Felek Kartofelek” – posłuchaj

„Ośmiornica”- posłuchaj

„Zakochane parasole” – posłuchaj

„Sól i cukier” – posłuchaj

„Zebra” – posłuchaj

„Czytanie to podróż w nieznane

życzymy więc szczęśliwej podróży!”

WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI. JEST NA TO SPOSÓB – CZYTAJMY DZIECIOM !

 

 

 

 

 

 

Bez względu na to, ile masz zajęć Drogi Rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, Komputera i Internetu”.

 

„Jim Trelease

 

Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Pierwszy kontakt z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienia, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.

 

O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo – rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, jakie płyną z czytania książek dzieciom.

 

Pamiętajmy o tych zaletach. Pamiętajmy też, że nikt nie rodzi się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Prosimy, aby Państwo jako rodzice rozwijali u swoich dzieci ciekawość świata poprzez codzienne czytanie. Rozmawiajcie Państwo na temat przeczytanych książek, budujcie w swoich dzieciach pozytywny stosunek do świata. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepimy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. I jeszcze jedna ważna kwestia: czytanie powinno się dziecku zawsze kojarzyć  z przyjemnością, nigdy z przymusem, karą czy nudą.

 

Drodzy Rodzice, zachęcamy Was gorąco, abyście rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze Waszych dzieci przez codzienne głośne czytanie – wystarczy 15-20 minut dziennie.

 

Znalezione obrazy dla zapytania humor biblioteczny

BEZPŁATNY DOSTĘP DO LEKTUR

Lektury.gov.pl  to bezpłatny dostęp do cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych. Lektury szkolne można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.

lektury.gov.pl – należy wybrać z listy książkę, na której nam aktualnie zależy. Na platformie znajdzie się ponad 700 utworów – nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów czy powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe z programu podstawowego oraz rozszerzonego, jak również lektury uzupełniające – od dzieł Homera, Fredry, Mickiewicza, Norwida, Prusa czy Reymonta po Byrona, Conrada, Kiplinga, Schulza i Korczaka. Biblioteka zawiera 32% wszystkich pozycji z kanonu lektur szkolnych, zarówno tych obowiązkowych jak i uzupełniających.

 

ROK ZBIGNIEWA HERBERTA

 

Znalezione obrazy dla zapytania rok zbigniewa herberta 2018

Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 roku we Lwowie i, jak podkreślono w uchwale, jest jednym z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX w. Zadebiutował w prasie w 1950 roku, zaś w 1956 roku ukazał się jego debiutancki tom Struna światła. Od 1986 roku mieszkał w Paryżu, gdzie związany był z Zeszytami Literackimi. W 1991 roku poważnie chory wrócił do Polski. Ostatnie lata życia zmagał się z ciężką postacią astmy, przez którą nie wstawał z łóżka i miał problemy z mówieniem.

Do najbardziej cenionych dzieł Herberta należy cykl o Panu Cogito, a także książki eseistyczne: Barbarzyńca w ogrodzie i Martwa natura z wędzidłem. Poeta został wyróżniony m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Internationaler Nikolaus Lenau Preis, Nagrodą im. Petrarki, Nagrodą Krytyków Niemieckich za najlepszą książkę roku czy Nagrodą T.S. Eliota.

 

źródło: bn.org.pl

źródło zdjęcia: fundacjaherberta.com

 
 

Znalezione obrazy dla zapytania humor biblioteczny

PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Zachęcamy do odwiedzenia strony.

https://www.facebook.com/LubimyCzytac

 

Znalezione obrazy dla zapytania biblioteka szkolna na wesołoPrzydatne strony

 

 ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA Z ADRESÓW INTERNETOWYCH

INNYCH BIBLIOTEK:

 

Biblioteka Narodowa

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona

 

Wirtualna Historia książki i bibliotek 

Dawne pismo 

Biblioteka internetowa Wolne Lektury 

Federacja Bibliotek Cyfrowych

 

BIBLIOTEKI LUBELSKIE: 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie 

Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Biblioteka  Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 

Biblioteka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

Biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie 

Biblioteka Politechniki Lubelskiej 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej  

 

 

aktualności