Strony

Kategorie

Czytelnictwo

Być może zechcecie zajrzeć na takie strony internetowe, które pomogą Wam przypomnieć sobie lektury, obejrzeć ciekawe spektakle teatralne, a może zrobić sobie wirtualną wycieczkę po światowych muzeach ?

www.lektury.gov.pl

www.ninateka.pl.edu

www.kopernik.org.pl

https://vod.tvp.pl  – ekranizacje lektur szkolnych

www.paris10pl/luwr,  ( 10 arcydzieł, których nie możecie przegapić )

Źródłem tych stron jest min. Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Wiersze i  wierszyki – polecamy, posłuchajcie (część I)

Kilka krótkich wierszyków oraz rymowanek czytanych przez znanych aktorów. Świetnie czytane między innymi przez Jerzego Stuhra, Piotra Fronczewskiego wiersze są zabawne i słucha się ich z prawdziwą przyjemnością.

Hanna Niewiadomska

„Kropka” – posłuchaj

„Bąk” – posłuchaj

„Ciasteczka” – posłuchaj

„Fikoły” – posłuchaj

„Felek Kartofelek” – posłuchaj

„Ośmiornica”- posłuchaj

„Zakochane parasole” – posłuchaj

„Sól i cukier” – posłuchaj

„Zebra” – posłuchaj

„Czytanie to podróż w nieznane

życzymy więc szczęśliwej podróży!”

WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI. JEST NA TO SPOSÓB – CZYTAJMY DZIECIOM !

 

 

 

 

 

 

Projekt edukacyjny 5C

Projekt edukacyjny zrealizowany został w klasie 5 c, w październiku i listopadzie 2018 r. Na godzinie z wychowawcą ustaliłam z uczniami zasady wykonania projektu. Następnie uczniowie pracowali w domu. Wszelkie pytania i wątpliwości uczniowie zgłaszali mi na godzinie z wychowawcą, od razu wyjaśnialiśmy wątpliwości. Wyniki projektu zaprezentowano w ramach godziny z wychowawcą i j. polskiego w dniach: 28 – 30.11.2018 r.
Uczniowie przygotowali lapbooki o ulubionej książce lub serii książek, jeden lapbook powstał o historii książki i jeden o autorce książek dla dzieci – Wandzie Chotomskiej.
Na uwagę zasługuje niezwykła staranność i pomysłowość wykonania prac przez wielu uczniów.

 

Projekt literacki

Klasa V a – E. Waniowska, M. Radowiecka

Na godzinie z wychowawcą odbyły się zajęcia pt. „Lubię czytać. Moi ulubieni pisarze i postaci literackie”.

Uczniowie przygotowali indywidualnie, w domu informacje dotyczące ulubionych książek, które przeczytali i do których lubią powracać.

Przedstawiali ulubionych pisarzy oraz charakteryzowali postacie literackie, które szczególnie zapamiętali i wywarły na nich wpływ, są postaciami humorystycznymi.

Praca w grupach – dlaczego warto czytać, jakie korzyści mam z czytania?

Na języku polskim uczniowie projektowali stronę tytułową na podstawie przeczytanej lektury „Dynastia Miziołków” zachęcającą do jej przeczytania.

 

Realizacji projektu czytelniczego w klasach

III A , (gimnazjum), II D, IV C i IV E (szkoła podstawowa)

 

Projekt czytelniczy  klasy 5F

Temat: Moja ulubiona książka

ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

17.10.2018 r.  Rysujemy projekt okładki ulubionej książki.

24.10.2018 r. Czytamy fragmenty ulubionych książek.

31.10.2018 r.  Konkurs na najciekawszy fragment książki.

Projekt czytelniczy zrealizowany został w klasie 5 c, w październiku i listopadzie 2018 r. Na godzinie z wychowawcą ustaliłam z uczniami zasady wykonania projektu. Następnie uczniowie pracowali w domu. Wszelkie pytania i wątpliwości uczniowie zgłaszali mi na godzinie z wychowawcą, od razu wyjaśnialiśmy wątpliwości.

Wyniki projektu zaprezentowano w ramach godziny z wychowawcą i j. polskiego w dniach: 28 – 30.11.2018 r.
Uczniowie przygotowali lapbooki o ulubionej książce lub serii książek, jeden lapbook powstał o historii książki i jeden o autorce książek dla dzieci – Wandzie Chotomskiej.
Na uwagę zasługuje niezwykła staranność i pomysłowość wykonania prac przez wielu uczniów.

 

Uczniowie klasy 2b wraz z wychowawcą p. Paulina Dawidek po przeczytaniu i omówieniu lektury autorstwa Grzegorza Kasdepke pt.: „Detektyw Pozytywka” zostali zainspirowani do stworzenia kolejnego rozdziału tej książki. Uczniowie mogli wykazać się kreatywnością i przyjąć rolę autora oraz ilustratora. Bardzo chętnie podjęli to wyzwanie, tworząc w formie komiksu kolejne zagadki wraz z ich rozwiązaniami. Zabawa była fantastyczna, uczniowie mieli mnóstwo pomysłów i nie mogli się doczekać aż usłyszą zagadki swoich kolegów i koleżanek.

 

Projekt czytelniczy klasa 8d.

Dnia 9.11.2018r. klasa 8d w realizowała projekt czytelniczy. Uczniowie przedstawiali w formie prezentacji multimedialnej swoje ulubione książki lub wybranych bohaterów z książek. Następnie odbyła się dyskusja czy lepiej czytać czy oglądać filmy. Rozmawialiśmy również na temat korzyści związanych z czytaniem książek.

Moim ulubionym bohaterem z książki jest Ernest Nemeczek

 

Realizacja projektu czytelniczego klasa VI A – zakładka do książki

 

 

 

 

 

 

 

 

RECENZJE KSIĄŻEK NAPISANE PRZEZ UCZNIÓW KLASY 7 B  W RAMACH PROJEKTU CZYTELNICZEGO

Dlaczego warto przeczytać „Kwiat Kalafiora”?

    Książką, którą czytałam i która bardzo mi się spodobała, była książka pod tytułem „Kwiat Kalafiora”. Jest to trzecia część serii zwanej Jeżycjadą Małgorzaty Musierowicz. Utwór ten opowiada o przygodach rodziny Borejków, a w dużej mierze o ich najstarszej córce – Gabrieli. Chociaż akcja rozgrywa się w przeszłości, w warunkach zupełnie innych niż obecnie (w latach 80 XX wieku) i pewne sytuacje mogą być dla współczesnych czytelników niezrozumiałe, to możemy bawić się, czytając o różnych perypetiach sympatycznych sióstr Borejko oraz ich przyjaciół, tak samo jak nasze mamy, gdy były w naszym wieku. Książkę „Kwiat Kalafiora” jak i całą serię poleciły mi mama i koleżanka. Powieść jest napisana w tematyce typowo dziewczęcej.

Sylwia Łazarz 

Książka, która mnie zaciekawiła nosi tytuł ,,Pax”, autorki Sary Pennypacker.

  Opowiada o chłopcu i jego lisie, o nieszczęśliwej miłości, dzikiej przyrodzie, wolności oraz wojnie.

Książka ta  przedstawia życie  chłopca Petera i jego lisa Paxa. Porusza serca dzięki opisaniu, jak wielka i ważna jest miłość.

Ola Klich

 

Bez względu na to, ile masz zajęć Drogi Rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, Komputera i Internetu”.

 

„Jim Trelease

 

Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Pierwszy kontakt z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienia, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.

 

O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo – rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, jakie płyną z czytania książek dzieciom.

 

Pamiętajmy o tych zaletach. Pamiętajmy też, że nikt nie rodzi się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Prosimy, aby Państwo jako rodzice rozwijali u swoich dzieci ciekawość świata poprzez codzienne czytanie. Rozmawiajcie Państwo na temat przeczytanych książek, budujcie w swoich dzieciach pozytywny stosunek do świata. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepimy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. I jeszcze jedna ważna kwestia: czytanie powinno się dziecku zawsze kojarzyć  z przyjemnością, nigdy z przymusem, karą czy nudą.

 

Drodzy Rodzice, zachęcamy Was gorąco, abyście rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze Waszych dzieci przez codzienne głośne czytanie – wystarczy 15-20 minut dziennie.

 

Znalezione obrazy dla zapytania humor biblioteczny

BEZPŁATNY DOSTĘP DO LEKTUR

Lektury.gov.pl  to bezpłatny dostęp do cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych. Lektury szkolne można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.

lektury.gov.pl – należy wybrać z listy książkę, na której nam aktualnie zależy. Na platformie znajdzie się ponad 700 utworów – nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów czy powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe z programu podstawowego oraz rozszerzonego, jak również lektury uzupełniające – od dzieł Homera, Fredry, Mickiewicza, Norwida, Prusa czy Reymonta po Byrona, Conrada, Kiplinga, Schulza i Korczaka. Biblioteka zawiera 32% wszystkich pozycji z kanonu lektur szkolnych, zarówno tych obowiązkowych jak i uzupełniających.

 

ROK ZBIGNIEWA HERBERTA

 

Znalezione obrazy dla zapytania rok zbigniewa herberta 2018

Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 roku we Lwowie i, jak podkreślono w uchwale, jest jednym z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX w. Zadebiutował w prasie w 1950 roku, zaś w 1956 roku ukazał się jego debiutancki tom Struna światła. Od 1986 roku mieszkał w Paryżu, gdzie związany był z Zeszytami Literackimi. W 1991 roku poważnie chory wrócił do Polski. Ostatnie lata życia zmagał się z ciężką postacią astmy, przez którą nie wstawał z łóżka i miał problemy z mówieniem.

Do najbardziej cenionych dzieł Herberta należy cykl o Panu Cogito, a także książki eseistyczne: Barbarzyńca w ogrodzie i Martwa natura z wędzidłem. Poeta został wyróżniony m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Internationaler Nikolaus Lenau Preis, Nagrodą im. Petrarki, Nagrodą Krytyków Niemieckich za najlepszą książkę roku czy Nagrodą T.S. Eliota.

 

źródło: bn.org.pl

źródło zdjęcia: fundacjaherberta.com

 
 

Znalezione obrazy dla zapytania humor biblioteczny

PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Zachęcamy do odwiedzenia strony.

https://www.facebook.com/LubimyCzytac

 

Znalezione obrazy dla zapytania biblioteka szkolna na wesołoPrzydatne strony

 

 ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA Z ADRESÓW INTERNETOWYCH

INNYCH BIBLIOTEK:

 

Biblioteka Narodowa

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona

 

Wirtualna Historia książki i bibliotek 

Dawne pismo 

Biblioteka internetowa Wolne Lektury 

Federacja Bibliotek Cyfrowych

 

BIBLIOTEKI LUBELSKIE: 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie 

Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Biblioteka  Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 

Biblioteka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

Biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie 

Biblioteka Politechniki Lubelskiej 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej  

 

 

aktualności