Strony

Kategorie

Wykaz lektur obowiązkowych

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykaz lektur w gimnazjum dla klasy  III

  1.  Jan Kochanowski – wybrane fraszki, „Treny” (V, VII, VIII);
  2. William Szekspir „Romeo i Julia”; Molier „Świętoszek” lub „Skąpiec”;
  3. Ignacy Krasicki – wybrane bajki;
  4. Aleksander Fredro – „Zemsta”;
  5. Adam Mickiewicz – wybrana ballada,
  6. „Dziady” cz. II,
  7. „Reduta Ordona”;
  8. Bolesław Prus lub Eliza Orzeszkowa – wybrana nowela;
  9. Henryk Sienkiewicz – wybrana powieść historyczna („Quo vadis”, „Krzyżacy” lub „Potop”);
  10. Wybrane wiersze następujących poetów XX w.: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Kazimierz Wierzyński, Julian Tuwim, Czesław Miłosz, ks. Jan Twardowski, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert;
  11. Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” lub Arkady Fiedler „Dywizjon 303″; utwór podejmujący problematykę Holokaustu, np. wybrane opowiadanie Idy Fink;
  12. Konstanty Ildefons Gałczyński – wybrane utwory;
  13. Stanisław Lem – wybrane opowiadanie;
  14. Sławomir Mrożek – wybrane opowiadanie;
  15. Antoine de Saint Exupéry „Mały Książę”;
  16. Wybrana powieść przygodowa;
  17. Wybrana młodzieżowa powieść obyczajowa (np. Małgorzaty Musierowicz, Doroty Terakowskiej lub innych współczesnych autorów podejmujących problematykę dojrzewania);
  18. Wybrany utwór fantasy (np. Ursuli Le Guin, Johna Ronalda Reuela Tolkiena, Andrzeja Sapkowskiego);
  19. Wybrany utwór detektywistyczny (np. Arthura Conan Doyle’a lub Agaty Christie);
  20. Wybrane opowiadanie z literatury światowej XX w. (inne niż wskazane wyżej);
  21. Wybrana powieść współczesna z literatury polskiej i światowej (inna niż wskazana wyżej);
  22. Inne pozycje książkowe wskazane przez nauczyciela lub zaproponowane przez uczniów (przynajmniej jedna rocznie).

 Teksty poznawane w całości lub w części (decyzja należy do nauczyciela):

  1. Homer Iliada i Odyseja lub Jan Parandowski „Przygody Odyseusza”; „Pieśń o Rolandzie”;
  2. Juliusz Słowacki „Balladyna”;
  3. Miron Białoszewski „Pamiętnik z powstania warszawskiego”;
  4. Ryszard Kapuściński – wybrany utwór;
  5. „Biblia” (opis stworzenia świata i człowieka z Księgi Rodzaju, przypowieść ewangeliczna, hymn św. Pawła o miłości);
  6. Wybrane mity greckie.

Wybór publicystyki z prasy i innych środków społecznego przekazu; wybrany komiks; wybrane programy telewizyjne.

 

Wykaz lektur  dla klas VII

  1. „Ziele na kraterze” autor Melchior Wańkowicz;
  2. „Tędy i owędy” autor Melchior Wańkowicz;
  3. „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” autor Nancy H. Kleinbaum;
  4. „Oskar i pani Róża” autor Eric-Emmanuel Schmitt;
  5. „Mały Księże” autor Antoine de Saint-Exupery;
  6. „Balladyna” autor Juliusz Słowacki;
  7. „Pan Tadeusz” autor Adam Mickiewicz (fragmenty);
  8. „Dziady” część II autor Adam Mickiewicz.

Wykaz lektur  dla klasy V

  1. „Chłopcy z placu broni” autor Ferenc Molnar;
  2. „Sposób na Arcybiadesa” autor Edmund Niziński;
  3. „W pustyni i w puszczy” autor Henryk Sienkiewicz;
  4. „Przygody Tomka Sawyera” autor Mark Twain;
  5. „Dynastia Niziołków” autor Joanna Olech.

Wykaz lektur  dla klasy IV

  1.  „Akademia Pana Kleksa” autor Jan Brzechwa;
  2. „Chłopcy z placu broni” autor Ferenc Molnar;
  3. „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” autor Rafał Kosik;
  4. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” autor Ronald Reuel Tolkien;
  5. „Mikołajek” autor Renae Goscinny;
  6. „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” autor Clive Staples Lewis;
  7. „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” autor Janusz Christa.

Lektury uzupełniające

  1. „Anhar” autor Małgorzata Nowacka;
  2. „Tajemniczy ogród” autor Frances Hodgson Burnett;
  3. „Cyberiada” (fragmenty) autor Stanisław Lem.

 

 Wykaz lektur  dla klasy I i II

  1.  „Baśnie” autor Chrystian Andersen;
  2. „Detektyw Pozytywka” autor Grzegorz Kasdepke;
  3. „Karolcia” autor Maria Krueger;
  4. „Wiersze dla dzieci” autor Julian Tuwim;
  5. „Najpiękniejsze wiersze” autor Danuta Wawiłow;
  6. „Wiersze” autor Jan Brzechwa;
  7. „Kopciuszek” autor Hanna Januszewska;
  8. „O rybaku i złotej rybce” autor Aleksander Puszkin;
  9. „Plastusiowy pamiętnik” autor Maria Konopnicka;
  10. „Baśnie” autor Jacob i Wilhelm Grimm.
  11.  „Afryka Kazika”autor Łukasz Wierzbicki
  12.  „Dziadek i niedźwiadek” autor Łukasz Wierzbicki
  13.   „Asiunia” autor Joanna Papuzińska
  14. „Dziewczynka z parku” autor Barbara Kosmowska
  15.  „Kapelusz Pani Wrony” – Danuta Parlak
  16. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” autor Justyna Bednarek
  17. „Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą” autor Agnieszka Frączek
  18. „Sposób na Elfa” autor Marcin Pałasz